خانه / NoSQL / معرفی و آموزش / پستگرس : تلفیقی از بانکهای اطلاعاتی رابطه ای و NOSQL

پستگرس : تلفیقی از بانکهای اطلاعاتی رابطه ای و NOSQL

یکی از بانکهای رابطه ای متن باز و رابطه ای با امکانات مختلف و متفاوت، پستگرس کیو ال است که مشابه مای اس کیو ال، طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارد و امکانات تخصصی آن مانند امکان ذخیره داده های جغرافیایی و پرس و جوهای مکان محور (spatial) در بعضی از جنبه ها از رقبای متن باز خود پیشی گرفته است .
این بانک اطلاعاتی رابطه ای در نسخه های جدید خود امکان ذخیره داده های جی سان (json) را هم به سایر امکانات خود افزوده است ، امکانی که باعث می شود این بانک اطلاعاتی بتواند مشابه مانگو دی بی داده های غیر رابطه ای (NoSQL)  را هم ذخیره کند .
این قابلیت برای کاربردهای امروزی که نیاز به ساختارهای مختلف داده ای دارند، بسیار راهگشاست بخصوص امکان استفاده از دستورات اس کیو ال روی این داده های جی سان، برای بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزار کلاسیک یک نکته بسیار مثبت است چون برای کار با آن نیاز به یادگیری زبان پرس و جوی جدید ندارند.
در این مقاله به صورت تخصصی پستگرس کیو ال و مانگو دی بی با هم مقایسه شده بودند که در همه زمینه های مورد ارزیابی ، پستگرس سریعتر و کارآتر ظاهر شده بود. هر چند شاید در یک کلاستر با حداقل ده سیستم این آزمایش انجام نشده باشد، اما در هر صورت نتایج آن ذهنیت های قبلی شما را تا حدودی تغییر خواهد داد.
اگر قصد طراحی یک سیستم اطلاعاتی جدید را دارید، این بانک اطلاعاتی کمتر شناخته شده اما پرقابلیت را از دست ندهید …

برای مطالعه :   مقدمه ای بر زبان Go - زبانی ساده برای نیازهای امروز

در این مقاله نیز دلیل مهاجرت نویسنده  از مانگو به پستگرس  توضیح داده شده است که می توانید در صورت نیاز به آن مراجعه کنید .

مثالهای کامل تر از نحوه ذخیره اطلاعات به شکل اسناد متنی را می توانید در این آدرس هم بیابید . مستندات پستگرس در این رابطه هم می تواند مرجعی مناسب برای بررسی دقیق تر این قابلیت نوین باشد.

درباره سید مجتبی بنائی

متولد 1359 ، کارشناس نرم افزار دانشگاه تهران و ارشد نرم افزار دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیأت علمی دانشگاه بزرگمهر قائنات علاقه مند به برنامه نویسی ، مهندسی نرم افزار و به طورخاص حوزه پردازش داده و زیرحوزه کلان داده که تجربه کار عملی با اکثر بانکهای اطلاعاتی نوین (نو اسکیو ال) را در کارنامه خود دارد. وب سایت فودلیست که جزء کارهای اخیر تحت مدیریت نامبرده است، در جشنواره وب ۹۳ در حوزه صنایع غذایی کشور، تندیس وبسایت برگزیده را از آن خود کرد.

یک نظر

  1. با سلام و تشکر از شما لطفا این آدرس رو صحیح وارد کنید که دوستان عزیزی که مراجعه می‌کنند به ادرس صحیح هدایت شوند (پایان متن)

    مثالهای کامل تر از نحوه ذخیره اطلاعات به شکل اسناد متنی را می توانید در این آدرس هم بیابید .
    مهندسی داده :
    تشکر فراوان از توجه شما . لینک اصلاح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.