خانه / عملیات توسعه / داکر – فناوری نوین برای مدیریت سرور و توزیع آسان برنامه ها
داکر

داکر – فناوری نوین برای مدیریت سرور و توزیع آسان برنامه ها

حدود دو ماه پیش، سرور جدیدی را برای پروژه فودلیست  تهیه کردیم و شروع به نصب برنامه های مختلف مورد نیاز در آن نمودیم . با توجه به اینکه در حال تست نرم افزارهای مختلف و پیکربندی های مختلف بودیم، گاهاً پیش می آمد که به خاطر یک خطای جزئی، مجبور بودیم دوباره نرم افزار نصب شده را کلا پاک کنیم و از ابتدا نصب کنیم  و یا حتی یک بار هم مجبور شدیم کلا ابونتو را از اول نصب کنیم .

تا اینکه به ذهنم رسید که ای کاش از اول سراغ داکر می رفتیم و مشابه گیت که به ازای هر تغییر در پروژه ، آنها را کامیت و ذخیره می کنیم تا در صورت به وجود آمدن مشکل ، آنها را به راحتی بتوانیم بازیابی کنیم، با هر بار نصب و کانفیگ درست نرم افزارها، یک کامیت از کارهای انجام شده می گرفتیم و در صورت بروز مشکل سریعاً به نسخه قبل پیکربندی ها بر می گشتیم و این تغییرات را روی سروری مشابه گیت هاب ذخیره می کردیم تابرای انتقال از روی یک سرور به سرور دیگر فقط یک دستور آپدیت را اجرا کنیم و بس . ….

تصمیم گرفتم مختصری راجع به داکر که یک بستر رایگان و بازمتن برای تولید و توزیع برنامه های توزیع شده است، توضیح بدهم که شاید به درد بقیه جامعه مهندسین آی تی کشور هم بخورد .

برای مطالعه :   استفاده از بانکهای اطلاعاتی مبتنی بر گراف در سیستم های توصیه گر

برای استفاده از این بستر، ابتدا باید نرم افزار مدیریتی داکر (docker engine) روی سیستم عامل ما نصب شود . در مرحله بعد، از روی مخزن نرم افزار بسیار کامل آن ، نرم افزار مورد نیاز برای اجرا که تمام تنظیمات آن هم انجام شده است را انتخاب و بارگزاری می کنیم . (به هر نرم افزار پیکربندی شده روی سرور داکر یک ایمیج یا تصویر گفته میشود)

در مرحله بعد اگر نیاز به تغییر در آن داشتیم ، تغییرات را اعمال و آنها را ذخیره و روی مخرن نرم افزار داکر با نام کاربری خودمان ذخیره می کنیمتا برای مراجعات بعدی یا روی سایر سرورها، به جای نسخه اصلی که ابتدا دانلود کرده بودیم ، این نسخه را دانلود و سریعاً استفاده کنیم .

در مرحله بعد آنرا اجرا می کنیم . این نرم افزار درون یک محفظه (container) با رم و سیستم عامل اختصاصی خود کار خواهد کرد و به بقیه سیستم کاری نخواهد داشت و به دلیل مکانیزم ذخیره و اجرای داکر که از امکانات پیشرفته لینوکس (LXC) استفاده کرده است ، به راحتی و با سرعت شروع به کار خواهد کرد .

می توان اینگونه فرض کرد که با داکر ما به جای ایمیج گرفتن از یک سیستم عامل و اجرای آن در VirtualBox یا VMWare ، از یک نرم افزار با تمام پیکربندی و تنظیمات آن یک ایمیج می گیریم و هر جا نیاز شد سریعاً آنرا بارگذاری و اجرا میکنیم .

برای مطالعه :   پستگرس : تلفیقی از بانکهای اطلاعاتی رابطه ای و NOSQL

توصیه می کنم برای اینکه با این فناوری که امروزه در حوزه معماریهای کلان سازمانها بسیار رایج شده است و حتی حدود یک ماه پیش یک وبینار فارسی هم راجع به آن برگزار شده است ، بیشتر آشنا شوید در سایت مرجع داکر ، وارد بخش آزمایش آن شوید و با یک زمان ده دقیقه ای عملا با یک ایمیج داکر کار کنید و با مکانیزم آن آشنا شوید . توی مجله شماره دو سلام دنیا (آبان ۹۳)هم اشاره ای به این فناوری شده است و می توانید به آن مقاله هم مراجعه کنید .

یک مقایسه هم راجع به کارآیی داکر و ماشین های مجازی در سایت اسلاید شیر صورت گرفته است که می تواند نگاه کارشناسانه تری در این موضوع به شما بدهد.

برای آشنا شدن بیشتر با داکر و کار حرفه ای با آن می توانید از این مقاله خوب لاتین و این کتاب هم Build_Your_Own_PaaS_with_Docker استفاده کنید (سایر کتابها هم از این آدرس قابل مشاهده و بارگذاری است).

اگر قصد بررسی و آشنایی سربع با داکر را دارید، می توانید از این راهنمای سایت DZone هم استفاده کنید.

برای اجرای آنلاین کدهای داکر و آموزش به صورت تعاملی می توانید از این سایت هم استفاده کنید و به صورت عملی داکر را فرابگیرید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *