خانه / NoSQL / بانکهای اطلاعاتی سطر گسترده / سیلا : بانک اطلاعاتی نوین و سازگار با کاساندرا

سیلا : بانک اطلاعاتی نوین و سازگار با کاساندرا

کاساندرا به عنوان معروفترین بانک اطلاعاتی سطر گسترده یا ستون محور چندسالیست که جایگاه مناسبی را در صنعت ذخیره و بازیابی کلان داده به دست آورده است و برای کاربردهای مختلفی که سرعت نوشتن و خواندن در حجم بسیار زیاد داده برایشان اهمیت حیاتی دارد، بسیار موثر و بهینه ظاهر شده است .

با این توصیفات،‌ سیلا به عنوان یک  بانک اطلاعاتی سطر گسترده نوین (منظور از سطر گسترده این است که به ازای یک کلید، بتوان تعداد نامحدودی داده در یک سطر ذخیره کرد مثلا به ازای یک کاربر خاص، تمام مطالب منتشر شده او یا به ازای یک مطلب خاص،‌تمام لایکها و نظرات آن) با محور قرار دادن ساختار داده ای کاساندرا به عنوان مبنای کار و با تغییراتی در معماری بانک اطلاعاتی و نحوه مدیریت شبکه، توانسته است به کارآیی ای چند برابری نسبت به کاساندرا دست یابد و با حفظ قدرت کاساندرا ، به سرعت و راندمان آن افزوده است . drop-in-replacement

برای مطالعه :   نگاهی مقایسه ای به پروژه های پردازش جریان آپاچی

این بانک اطلاعاتی می تواند به عنوان یک نسخه جدید از کاساندرا هم نگریسته شود که شما با نصب آن، نیاز به حذف یا تغییر داده های قبلی که در کاساندرا ذخیره شده بود ، ندارید و خود سیلا با همان داده ها شروع به کار می کند و با همان زبان CQL و ابزارهای مدیریتی کاساندرا مانند nodetool هم می توانید با آن کار کنید که این امر رواج و استفاده از آنرا در آینده ای نزدیک ممکن خواهد ساخت. البته باید درعمل هم آزمایش شود و شرکتهای معتبری هم پشتیبانی آنرا برای کاربردهای حرفه ای بر عهده بگیرند که بتوان به آن اعتماد کرد.

شکل های زیر معماری و نحوه مدیریت شبکه در سیلا و مقایسه آن با کاساندرا را نشان می دهد. برای اطلاعات کاملتربه سایت این بانک اطلاعاتی جدید مراجعه کنید.

architectureمعماری سیلا

network

نحوه مدیریت شبکه در سیلا

cassandra_vs_scylla_latency

میزان تاخیر در عملیات خواندن و نوشتن و توان عملیاتی سیلا و کاساندرا

برای مطالعه :   کدام موتور پردازشی هدوپ را باید استفاده کنیم ؟

Benchmarkسرعت خواندن و نوشتن سیلا و کاساندرا

۲ نظرات

  1. سلام با توجه به اینکه سیلا از ورژن بتا دراومده به نظرتون تا الان سیلا به حدی به بلوغ رسیده که بشه بهش اعتماد کرد؟

    • مهندسی داده :
      طبق اطلاعات سایت رسمی سیلا، هنوز شرکت معتبری از این محصول به صورت رسمی استفاده نکرده است . اگر داده های سیلا به راحتی بین کاساندرا و سیلا منتقل شوند(که نیاز به تست دارد) ، می توانید استفاده از آنرا بعد از آزمایشات اولیه به صورت عملی انجام دهید و هر زمان که به مشکلی برخوردید سریعا سیلا را متوقف کرده و کاساندرا را استارت نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.