اخبار و مقالات

نامگذاری سال ۹۶ به حکمرانی داده در وزارت علوم

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی معینی اظهار داشت: در نشست شورای اجرایی فناوری اطلاعات این وزارت، تشکیلات پییشنهادی حکمرانی داده از طرف اداره کل تحول اداری و فناوری اطلاعات مطرح شد و پس از بررسی در شورا، ساختار حکمرانی داده، اهداف و مجموعه کلی وظایف آن به تصویب رسید.

مدیرکل تحول اداری و فناوری اطلاعات وزارت علوم،تحقیقات و فناوری گفت: با تصویب شورای اجرایی فناوری اطلاعات وزارت علوم، سال ۱۳۹۶ در این وزارت با نام استقرار حکمرانی داده در حوزه فناوری اطلاعات نامگذاری شد.

همچنین براساس تصویب شورای اجرایی فناوری اطلاعات وزارت علوم مقرر شد، کلیه ذینفعان در سطح ستاد وزارت علوم، موسسات آموزش عالی و پژوهشی، با کمیته حکمرانی داده جهت تبادل داده هماهنگ و امکان برقراری ارتباط با سامانه درگاه تبادل اطلاعات وزارت علوم را فراهم کنند.

توضیح اینکه حکمرانی داده ، ترجمه اصطلاح Data Governance است که می توانیم آنرا اینگونه توضیح دهیم  (منبع):

حکمرانی داده به فرآیند سازماندهی و پیاده سازی سیاستها، روالها و استانداردهای لازم برای استفاده موثر از سرمایه های اطلاعاتی ساخت یافته  و بدون ساختار یک سازمان، اطلاق می شود .

این حرکت مفید را که شعار امسال وزارت علوم است را به فال نیک می گیریم و امیدواریم شاهد استاندارد سازی هر چه بیشتر مدیریت داده ها در سازمان ها باشیم .

مجتبی بنائی

دانشجوی دکترای نرم‌افزار دانشگاه تهران (yun.ir/smbanaie)، مدرس دانشگاه و فعال در حوزه توسعه نرم‌افزار و مهندسی داده که تمرکز کاری خود را در چند سال اخیر بر روی مطالعه و تحقیق در حوزه کلان‌داده و زیرساخت‌های پردازش داده و تولید محتوای تخصصی و کاربردی به زبان فارسی و انتشار آنها در سایت مهندسی داده گذاشته است. مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری و طراحی سامانه‌های مقیاس‌پذیر اطلاعاتی از دیگر فعالیتهای صورت گرفته ایشان در چند سال گذشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جای خالی در معادله زیر را با کی برد انگلیسی وارد کنید : * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا