NewSQL & SQLNoSQL

معرفی سایت dbdb.io

دیتابیسی از بانک‌‌های اطلاعاتی دنیا با جزییات کامل فنی

برای کسب اطلاعات اولیه راجع به انواع سیستم‌های مدیریت بانک‌های اطلاعاتی و بررسی میزان محبوبیت هریک، سایت معتبر DB-Engines یکی از اولین انتخاب‌های ما خواهد بود.

علیرغم اطلاعات نسبتاً جامع و کامل این سایت و ارجاعات فراوان به جدول رتبه‌بندی بانک‌های اطلاعاتی آن، یافتن اطلاعاتی مانند موارد زیر در آن، به راحتی امکان‌پذیر نیست :

گروه دیتابیس دانشگاه کارنگی ملون آمریکا، سایتی را با هدف نمایش اطلاعات فنی دیتابیس‌ها با آدرس dbdb.io با عنوان Database of Databases ایجاد کرده است که در آن، به راحتی می‌توانید اطلاعاتی مشابه با موارد فوق را بیابید.

کافی است از قسمت Browse شروع کنید و از گزینه‌هایی که در سمت چپ صفحه می‌بینید، دیتابیس‌های مورد نیاز خود را فیلتر کنید :

از نقاط مثبت این سایت، استفاده از برچسب‌های مختلف در اطلاعات هر بانک اطلاعاتی است که با کلیک بر روی هر یک از آنها، میتوان تمام بانک‌های اطلاعاتی حاوی آن خصوصیت یا قابلیت را به سادگی یافته، اطلاعات جامع‌تری نسبت به موضوع به دست آورد. هر چند شاید بهتر بود خود این اصطلاحات هم در این سایت، به زبان ساده توضیح داده می شدند.

توجه

برخی اطلاعات سایت قدیمی و برای برخی دیتابیس‌ها هنوز ناقص است اما با این وجود، اطلاعات مفیدی را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

خلاصه کلام اینکه اگر به دنبال اطلاعات فنی و تخصصی راجع به بانک‌های اطلاعاتی هستید، سایت dbdb.io می‌تواند نقطه شروع مناسبی برای این سفر تحقیقاتی شما باشد.

مجتبی بنائی

دانشجوی دکترای نرم‌افزار دانشگاه تهران (yun.ir/smbanaie)، مدرس دانشگاه و فعال در حوزه توسعه نرم‌افزار و مهندسی داده که تمرکز کاری خود را در چند سال اخیر بر روی مطالعه و تحقیق در حوزه کلان‌داده و زیرساخت‌های پردازش داده و تولید محتوای تخصصی و کاربردی به زبان فارسی و انتشار آنها در سایت مهندسی داده گذاشته است. مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری و طراحی سامانه‌های مقیاس‌پذیر اطلاعاتی از دیگر فعالیتهای صورت گرفته ایشان در چند سال گذشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جای خالی در معادله زیر را با کی برد انگلیسی وارد کنید : * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا