معرفی کتاب

معرفی کتاب : داده کاوی با پایتون به همراه تحلیل شبکه های اجتماعی

یکی از دوستان قدیمی جناب آقای فاتحی اخیرا کتابی را به همراه دکتر تیمورپور و آقای یادگاری در حوزه داده کاوی و بخصوص تحلیل شبکه های اجتماعی منتشر نموده اند که ضمن تبریک به ایشان و آرزوی تداوم تولید محتوای تخصصی فارسی در این حوزه، وظیفه خود دانستم این کتاب مفید را در وب سایت مهندسی داده معرف کنم.

کتاب از مباحث مقدماتی آغاز می شود. «مقدمه ای بر داده کاوی»، «مقدمه ای بر پایتون» و «تحلیل اکتشافی داده ها در پایتون» عنوان فصل های آغازین کتاب است. در فصل چهارم با عنوان «خوشه بندی» بعد از مرور روش های موجود در این حوزه، به پیاده سازی الگوریتم های kmeans و dbscan در قالب مثال های کاربردی پرداخته شده است. بررسی روش های اعتبارسنجی الگوریتم ها از دیگر مباحث موجود در این فصل است. فصل پنجم کتاب به classification و prediction اختصاص دارد.
در فصل ششم با عنوان «تحلیل شبکه های اجتماعی» به بررسی کتابخانه networkx در پایتون در قالب مثال شبکه ارتباطات هم تالیفی مقالات اساتید دانشگاهی پرداخته شده است.
در فصل آخر، به بررسی روش های ترکیبی (Ensemble Method) پرداخته شده است و تلاش شده است تا ضمن بررسی روش های موجود در دو رویکرد ساده و پیشرفته در این حوزه، به پیاده سازی الگوریتم ها در پایتون پرداخته شود.

فهرست مطالب کتاب در این آدرس قابل مشاهده است.

امتیاز کاربران: ۵ ( ۱ رای)

مجتبی بنائی

دانشجوی دکترای نرم‌افزار دانشگاه تهران (yun.ir/smbanaie)، مدرس دانشگاه و فعال در حوزه توسعه نرم‌افزار و مهندسی داده که تمرکز کاری خود را در چند سال اخیر بر روی مطالعه و تحقیق در حوزه کلان‌داده و زیرساخت‌های پردازش داده و تولید محتوای تخصصی و کاربردی به زبان فارسی و انتشار آنها در سایت مهندسی داده گذاشته است. مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری و طراحی سامانه‌های مقیاس‌پذیر اطلاعاتی از دیگر فعالیتهای صورت گرفته ایشان در چند سال گذشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جای خالی در معادله زیر را با کی برد انگلیسی وارد کنید : * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا